A Miskolci Törvényszék advent közeledtével minden évben felkarol egy-egy kezdeményezést a jótékonyság jegyében. Így történt ez idén is, amikor a bíróság dolgozói a Vöröskereszt sátrában mézeskalácsot sütöttek a „Szeretet Sütigyárban” vagy csokoládégyűjtést szerveztek a „Csak egy tábla csoki” elnevezésű kezdeményezés keretében. Emellett pedig gyűjtést is szerveztek, idén a Miskolci Éltes Mátyás Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény rászoruló kis lakói részére. Az intézményben biztosítják a megyében a tanulási nehézségekbe ütköző, értelmileg akadályozott és súlyos-halmozottan fogyatékos, autista gyermekek szegregált óvodai nevelését, iskolai oktatását.

A bíróság dolgozói által összegyűjtött 41 doboznyi ajándékot Dr. Bernáthné dr. Kádár Judit, a Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elnöke adta át a gyűjtésben, szervezésben résztvevő kollégákkal együtt. Elmondta, hogy azokra is gondolva, akiknek nélkülözniük kell, a kollégák a sok-sok felajánlott játékot, ruhaneműt, ajándékot, édességet önként válogatták, csomagolták, hogy ezáltal személyesen is hozzájárulhassanak a kezdeményezéshez. A legnagyobb öröm pedig adni, különösen akkor, ha a szükség találkozik az adakozó kedvvel.

A Miskolci Törvényszék kiemelt jelentőségű feladatának tekinti a fiatal jogász nemzedék, valamint a bírói, igazságügyi alkalmazotti pálya iránt érdeklődő joghallgatók magas színvonalú szakmai képzését, ahogyan a Miskolci Egyetem is elkötelezett a hallgatók gyakorlatorientált képzése iránt.

A törvényszék és az egyetem között korábban létrejött együttműködési megállapodás bővítése, továbbfejlesztése céljából 2017. december 19-én Dr. Répássy Árpád, a Miskolci Törvényszék elnöke együttműködési keretmegállapodást kötött prof. dr. Torma Andrással a Miskolci Egyetem rektorával és prof. dr. Farkas Ákossal a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánjával.

A Miskolci Törvényszéken, az illetékességi területéhez tartozó járásbíróságokon, annak Cégbíróságán és a Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon a jogász, a munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási, igazságügyi igazgatási és a jogi felsőfokú szakképzés hallgatóinak a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kara minden szemeszterben lehetőséget biztosít a szakmai gyakorlat teljesítésére előzetesen egyeztetett időpontban. Az elméleti és a gyakorlati ismeretek összekapcsolása érdekében a fentiekben említett együttműködési megállapodás megkötésével bővülni fog a kötelező szakmai gyakorlat teljesítésének lehetősége, ugyanis 2018. január 1-jétől Szakmai Gyakornoki Programra is lehet pályázat útján jelentkezni, melynél kiválasztási szempont a magas szintű jogi ismeret, érdeklődés a bírói hivatás iránt. Előnynek számít, ha a hallgató rendelkezik a bíróság működésével, a bírói hivatással kapcsolatos dolgozattal, tanulmánnyal. Ennek során egy koordinátor bíró látja majd el a hallgatók szakmai gyakorlatának irányítását, felügyeletét, és ellenőrzését. A Szakmai Gyakornoki Program időtartama 12 hét, mely által a kötelező szakmai gyakorlathoz képest mélyebb és tartalmasabb ismereteket, tapasztalatok megszerzését teszi lehetővé a törvényszék a hallgatók számára, melyet az egyetem szakmai gyakorlat teljesítéseként is elismer.

Az együttműködési megállapodás aláírását még 2017. január 18-án egy találkozó előzte meg, melyen a Miskolci Törvényszék elnöke és a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja vett részt. A megbeszélés a korábbi megállapodásban lefektetett általános célok konkrét megvalósítását célozta, két területet érintve: a hallgatók szakmai gyakorlatának megszervezését, a gyakornoki rendszer átalakítását, szervezetté tételét, továbbá a bírák részvételét az egyetemi oktatásban.

Az egyetemmel való szoros együttműködés és a közös együttgondolkodás hosszú időre nyúlik vissza; a bírák részt vesznek az egyetemi oktatásban, záróvizsgáztatásban, az egyetemi, valamint a törvényszék által szervezett versenyeken az oktatók a bírákkal együtt, közösen zsűriznek. A tudományos diákköri versenyek, a konferenciák, pedig kiváló helyszínéül szolgálnak a tudományos munka művelésének, valamint a bírói gyakorlat átültetésének a képzésbe. A gyakorlat és az elmélet kölcsönhatásának minél szélesebb körű érvényesülését pedig mi sem példázza jobban, mint az az évről-évre megrendezett szakmai események. Példaként említhető a múlt héten a „Dr. Csillám István emlékév” Gála keretében megszervezett Cikkíró verseny, melyen a zsűri tagjainak soraiban többek között a jogi kar oktatói foglaltak helyet, és adták át a díjakat azon pályázóknak, akik polgári jogi és büntető jogi szekcióban tudományos szempontból elemezték a bírói gyakorlatot. Ide sorolható még a Jogászi Szerepcsere Napja, melyen ugyancsak egyetemi oktatók díjazták a legkiválóbb retorikai, valamint legmeggyőzőbb érvelési stratégiát bemutató fiatal jogászokat. Külön kiemelést érdemel még az a Miskolci Egyetemen megrendezett országos európai jogi jogesetmegoldó verseny, melyen idén harmadik alkalommal sikerült elnyerniük a Miskolci Törvényszék fogalmazóinak a vándorkupát.

A bírói hivatásra történő felkészítésen túl a két intézmény vezetője kiemelt figyelmet szentel annak, hogy a joghallgatók figyelmét kellő időben ráirányítsa a fogalmazói, valamint az egyéb igazságügyi alkalmazotti pályára. E célkitűzés érdekében több alkalommal szerveztek egyetemi kerekasztal beszélgetést a bírósági fogalmazói felvételiről és a bíróvá válásról. A Miskolci Törvényszék évről-évre részt vesz szakmai Gyakorlati Börzén kiállítóként. Ezen alkalmak célja azon túlmenően, hogy minél nagyobb számban jelentkezzenek a hallgatók fogalmazói versenyvizsgákra, illetve nyújtsanak be pályázatot igazságügyi alkalmazotti álláshelyekre, az is, hogy a megyében lakó diákok lakóhelyükhöz közel, és ne az ország más régióiban találják meg azt a helyet, ahol hivatásukat fogják gyakorolni.

A Nyitott Bíróság program keretében a miskolci Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakgimnázium közel 1000 diákja részére tartott előadást „Az áldozattá válás elkerülése” címmel a Miskolci Járásbíróság nyomozási bírája, dr. Perecz András. Az iskola fennállásának 60. évfordulója alkalmából szervezett programsorozat részeként megtartott eseményen az intézmény valamennyi tanulója részt vett. Az előadás kezdetén a bíró úr a hallgatóság bevonásával meghatározta az „áldozat” fogalmát, ami azért is volt érdekes, hogy vajon manapság a fiatalok szerint milyen „feltételeknek” kell megfelelni ahhoz, hogy valakit áldozatnak tekintsenek. Meghatározták, hogy ki, illetve kik, mikor, hol, miként válhat áldozattá, illetve ezen ismérvek tudatában arra is közösen keresték a megoldást, hogy ezen körülmények ismeretében hogy lehet az áldozattá válást elkerülni. Amennyiben valaki mégis bajba kerül, erre a helyzetre is hasznos tanácsokkal szolgált az előadó. A témához kapcsolódóan a drogfogyasztás, a kábító hatású anyagok fogyasztásának problémája ugyancsak felmerült. Valamint az áldozattá válás másik megkerülhetetlen témája a számítástechnikai eszközökön, rendszereken megvalósuló, és egyre nagyobb méreteket öltő iskolai erőszak is kérdésként felmerült.