Bíróságok Napja – 2024. július 15.
A bírók és igazságügyi alkalmazottak ünnepnapját minden évben július 15. napján tartják.
A Bíróságok Napjának megünnepléséről 2000. június 24-én döntött az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) és első alkalommal 2001-ben tartották meg.
A nap kiválasztására okot adó esemény az 1869. évi IV. törvénycikk kihirdetése volt, amelyre 1869. július 15. napján került sor. A törvény magyar bírói hivatás attribútumait teremtette meg máig ható módon.
A jogszabály kimondta a közigazgatás és a bíráskodás elválasztását, deklarálta a bírói függetlenséget, melynek garanciájaként rögzítették, hogy a bíró csak a törvénynek, illetve a törvényerejű szokásnak van alávetve, első ízben szabályozták a bírák alkalmazásának szakmai feltételeit is, és a bíró – törvényben rögzített eseteket kivéve – elmozdíthatatlanná és áthelyezhetetlenné vált.
Az 1969. évi IV. törvény hatására egy új bírói modell született: a bíró, aki szakmailag felkészült, függetlensége garanciákkal védett és élethivatása az ítélkezés.
A Bíróságon Napján kerülnek átadásra a bíráknak és igazságügyi alkalmazottaknak kiemelkedő igazságszolgáltatási tevékenységük és példamutató életpályájuk elismeréseként az OIT által alapított Juhász Andor díjak.
A bíróságok napja munkaszüneti nap az igazságügyi alkalmazottak számára, minden bíróság zárva van.
Juhász Andor (1864-1941) 1925 és 1934 között volt a Kúria elnöke, és – több testület mellett – tagja volt az Országos Bírói és Ügyészi Egyesület Igazgatóságának.
Életéről, pályájáról, bírói hivatásról vallott nézeteiről részletesebb információ a következő linken érhető el.
https://kuria-birosag.hu/hu/sajto/juhasz-andorra-kuria-egykori-elnokere-emlekezunk-halalanak-80-evfordulojan