Jelzések az ügyvédi hivatásrend tagjaitól a harmadik hatalmi ághoz méltatlan bírósági bérek vonatkozásában
A Magyar Bírói Egyesület, a Bírósági Dolgozók Szakszervezete, az Országos Bírói Tanács, az Országos Bírósági Hivatal és Kúria 2024. évben rendszeresen és egyre határozottabban jelezte a döntési helyzetben lévők felé, hogy a bírói és igazságügyi alkalmazotti bérek alacsony volta a bíróságok működését veszélyezteti, mivel a megfelelő javadalmazás a bírói függetlenség egyik lényeges garanciája, illetve az alacsony bérek miatt egyre nagyobb a munkaerőhiány.
A felmerülő gondokat már az ügyvédi hivatásrend képviselői is tapasztalják, és ennek hangot is adnak.
A mellékletben csatolásra került dr. Nagy Domonkos győri ügyvéd beadványa, melyet megküldött a MABIE-nek és az OBT-nek. Az alkotmányjogi panasz tárgya egy ügyben az egyesbíró hatáskörében eljáró kijelölt bírósági titkár függetlenségének hiánya, többek között a nem megfelelő bérezés miatt is.
A szabálysértési eljárásban előterjesztett alkotmányjogi panasz elbírálása az Alkotmánybíróság előtt IV/02039/2024. szám alatt van folyamatban.
Az indítvány az alábbi linken elérhető:
https://alkotmanybirosag.hu/ugyadatlap/?id=F56B8D20FDB43009C1258B11005AF676
Így nem csak az Európai Bizottság vizsgálhatja az ügyet dr. Oláh Gaszton bíró beadványa alapján, hanem a jogorvoslati rendszert betartva az Alkotmánybíróság remélhetőleg érdemben is meg fogja vizsgálni, hogy a jogszabályok biztosítják-e a bíróságok függetlenségét.
A beadvány 24. oldaltól 36. oldalig részletesen tartalmazza, hogy az ügyvéd kolléga álláspontja szerint miért sérti a jogállamiság, és hatalmi ágak szétválasztásának elvét is a jelenlegi bírói, bírósági titkári fizetések alacsony mértéke.
Lehet, hogy az állampolgárok úgy gondolják, hogy ügyeik intézését nem befolyásolja a bírói bérek alacsony volta, azonban jogállamisági alapelv, hogy a bírói függetlenség lényeges eleme a megfelelő javadalmazás, amelynek alacsony voltára már több nemzetközi szervezet is felhívta a döntéshozók figyelmét.
(https://www.mabie.hu/index.php/1817-jogallamisagi-jelentes-2024
Kérdés, hogy egy magyar ítélet külföldi végrehajtását hogyan érintené, amennyiben megállapításra kerülne, hogy - az alacsony fizetések miatt - azt nem független bíróság hozta.
Az a helyzet is előfordulhatna, hogy pl. gyermektartásdíj ügyben nem lehetne végrehajtani a követelést egy Ausztriában dolgozó kötelezett fizetéséből, vagy egy külföldre szöktetett gyermek visszahozatalát nem lehetne elérni, vagy - extrém esetben - elfogatóparancsokat sem hajtanának végre, amennyiben azt nem független bíró, bíróság hozta meg.
A beadvány teljes mértékben szakmai kérdésnek tartja a bírói függetlenség biztosítását, álláspontja szerint egyetlen elemében sem lehet politikai kérdésként tekinteni rá, mivel a bírói függetlenség politikai hovatartozástól függetlenül védendő érték, nem létezhet demokratikus társadalomban olyan ideológia, amely ezt megkérdőjelezhetné.
A bíróságok problémáival, az alacsony jövedelmek okozta létszámhiánnyal, ennek hatásával foglalkozik – egyéb témák mellett - a Della (24.hu) podcast 2024. július 24-ei adása.
Az adás vendége volt Gerő Tamás ügyvéd, adójogi és sportjogi szakjogász, aki arról is beszélt, hogy ismeretei szerint a Simonka-ügy korábbi bírája a bírói bérek alacsony volta miatt inkább külföldön keresett boldogulást, míg mások azon keseregnek, hogy már egy bolti állás is versenyképesebb jövedelmet kínál, mint amennyit az igazságszolgáltatás csúcsa alatt, a bírák segítőiként meg lehet keresni. De a bírók és az ügyészek sem elégedettek. Az ügyvéd szerint az igazságszolgáltatás színvonalát gyengíti, ha nem becsülik meg a bírákat, ezért egyetért azzal, hogy a szakma az Európai Bizottságon keresztül próbálja elérni a magyar kormánynál a fizetésük rendezését. Tudnak arról is, hogy sokan gondolkodnak azon, hogy elhagyják a magyar igazságszolgáltatást, akkora az elégedetlenség a körükben. Tudják, hogy a bírósági dolgozók méltánytalannak érzik az anyagi elismertségüket, mások a szakmai akadályok miatt állnak fel.
Beszélt arról is, hogy érzékelik ők is a különböző bíróságok rendkívül egyenlőtlen ügyterhét, mely azt eredményezi, hogy egyes bíróságok túlterheltek, míg mások sokkal kevésbé. Rendszerbeli problémákat jelez szerinte az is, hogy a tárgyalási időközök egyes esetekben igen hosszúak, ezek a felek jogait is sérthetik.
Hangsúlyozta, hogy a jogászi szakma csúcsa a bírói hivatás, ezért különösen fontos, hogy a legkiválóbb szakemberek bíráskodjanak, ez megfelelő fizetés nélkül nem fog megvalósulni.
A podcast az alábbi linken található, a bíróságra vonatkozó rész 15.15 perctől hallgatható:
(https://www.youtube.com/watch?v=WafBY6jW4oA&list=PLhiKYNHvFc39W1qFF5JPrLXGpDEtHazWH)