MAGYAR BÍRÓI EGYESÜLET
1122 Budapest, Tóth Lőrinc utca 6.

Újabb kerekasztal beszélgetést tartottak 2017. november 27-én a Nyírbátori Járásbíróság illetékességi területén működő, állami és civil szféra szervezetei a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények megelőzése céljából.

A Nyírbátori Járásbíróság elnöke által szervezett megbeszélésen 14 olyan intézmény képviselője volt jelen, akik korábban, 2017. júliusában együttműködési megállapodást írtak alá bűnmegelőzési tevékenységük összehangolása érdekében. A rendezvényen részt vett dr. Vadász Mihály, a Nyíregyházi Törvényszék elnökhelyettese, és Svedáné dr. Marcsek Anikó bíró, gyermekközpontú igazságszolgáltatás program-koordinátor is.

A tanácskozáson részt vevők egyetértettek abban, hogy továbbra is nagy hangsúlyt kell fektetni a gyermek és fiatalkorú, valamint a különleges bánásmódot igénylő személyek elkövetővé vagy áldozattá válásának megelőzésére, és ebben már most, a megállapodás aláírását követő néhány hónap eltelte után megmutatkoznak az együttműködés eredményei.

A résztvevők megtekintették a Tököli Fiatalkorúak Börtönében egy elítélttel készített tanulságos riportfilmet, melyből nyilvánvalóvá vált, hogy a fiatalkorú elítéltek sajnos gyakorta nem tudják kezelni a konfliktusokat az intézmények falai között sem, így elengedhetetlen számukra a mentális segítségnyújtás. Emellett elsőként az iskolákban, az oktatási intézményekben végzett prevenciós tevékenység keretében lenne szükséges  megakadályozni azt, hogy a fiatalkorúak bűnelkövetőkké váljanak. A javítóintézetek jelen lévő vezetői felajánlották azt, hogy középiskolás csoportok látogatást tehetnek az intézeteikben.

Nagy István rendőr ezredes, Nyírbátor város rendőrkapitánya, és Tóth Tiborné, a Nyírbogáti Gyermekotthon vezetője egyaránt arról számoltak be, hogy az intézmény Nyírbátorból Nyírbogátra költözése óta örvendetes módon csökkent az otthonban lakók által elkövetett bűncselekmények száma.

Dr. Seres Lívia, a Nyírbátori Járásbíróság elnöke hangsúlyozta, hogy a megelőzést rendkívül jól szolgálják a „Nyitott Bíróság” program keretében iskolákban, valamint a bíróság épületében tartott előadások, tárgyalás látogatások. A jövőben tovább kívánják folytatni ezt a tevékenységet, hiszen egyrészt a gyerekek és pedagógusok részéről nagy igény van rá, másrészt a jogtudatosságra való nevelésnek ez az egyik leghatékonyabb módja.

Meghívott előadóként részt vett a rendezvényen Szlovenszki Lászlóné, a Segítő Kéz 2003. Szociális Egyesület szakmai vezetője is, aki tájékoztatta a jelenlévőket jövő évi prevenciós programjaikról.